Plener ślubny w pigułce – jak się przygotować?

Planowanie pleneru ślubnego to nie tylko wybór miejsca, w jakim go wykonamy, ale również szereg innych tematów, o które trzeba zadbać nieco wcześniej tak, by sesja poślubna przebiegła sprawnie, a efekty były zadowalające zarówno dla Was, jak i fotografa . Do momentu, w którym sami nie mamy przed sobą własnego pleneru ślubnego często nie zastanawiamy się nad tym jak to organizacyjnie ugryźć i czy jest coś o czym musimy wiedzieć. A jak się domyślacie, takich rzeczy jest sporo.

Miejsce pleneru ślubnego

Wybór miejsca na plener ślubny jest jedną z podstawowych i kluczowych kwestii. O tym jak go dokonać radziłam, we wpisie Plener ślubny w pałacu czy na łonie natury? Na plener ślubny możecie wybrać więcej niż jedno miejsce. Przy podjęciu decyzji o lokalizacjach warto kierować się nie tylko kryteriami „tam nam się podoba”, „widzieliśmy, że znajomi mieli tam swoją sesję ślubną i na zdjęciach wyglądało to pięknie”. Warto, abyście też przemyśleli, czy wybrany pomysł jest realny do wykonania. Przykładowo jeśli widzieliście niezwykłe ujęcia z pleneru ślubnego w Wysokich Tatrach o wschodzie słońca, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taka wyprawa nie jest ponad Wasze siły. Takie ujęcia najczęściej są okupione kilkugodzinną wędrówką, która może skutecznie odebrać siły i chęci do późniejszego pozowania. Dlatego mierzmy siły na zamiary. Jeśli lubicie górskie obrazki, ale niekoniecznie chodzenie po górach, to sesje z widokiem na nie da się wykonać również bez dużego nakładu sił. Dlatego do wyboru miejsca podejdźcie wielosaspektowo.

plener ślubny w tatrach

Kiedy wykonać plener ślubny?

Pod tym pytaniem kryje się nie tylko to, czy wykonać plener w dniu ślubu czy w innym terminie, o czym pisałam już jakiś czas temu tu – Sesja w dniu ślubu czy inny dzień? Gdy planujecie swój plener ślubny w innym terminie niż ceremonia i wesele to pozostaje ustalenie dogodnej dla Was i fotografa daty, ale również godziny. Latem zdecydowanie lepiej wybrać się na zdjęcia późnym popołudniem. Zaufajcie swojemu fotografowi jeśli proponuje rozpoczęcie sesji o 18. Światło o tej godzinie jest już miękkie i sprzyja romantycznym ujęciom. Południe latem nie jest dobrym wyborem nie tylko, że względu na dokuczliwe temperatury, ale również ryzyko pojawienia się czarnych cieni w miejscu oczu. Dla pięknej pamiątki, do której będziecie wracać po latach warto czasami zdać się na doświadczenie Waszego fotografa.

Być może podobają się Wam ujęcia o wschodzie słońca? Tak jak w przypadku wyboru miejsca mierzcie siły na zamiary. Ja sama nie jestem rannym ptaszkiem, ale dla dobrych zdjęć jestem skłonna dla każdego poświęcenia. A Wy?

ślub o zachodzie słońca

ślub o zachodzie słońca

Logistyka

Jeśli już wiecie gdzie i kiedy chcecie wybrać się na swój ślubny plener, to koniecznie ustalcie czy jedziecie na jedno auto z fotografem czy osobno. Jeśli docelowo zdjęcia będziecie robić w kilku miejscach, to łatwiej będzie jechać wspólnie jednym samochodem. Rozmowy w trakcie trasy działają rozluźniająco, więc późniejsze pozowanie będzie dla Was zdecydowanie prostsze.

W nie wszystkich miejscach wykonanie zdjęć ślubnych jest możliwe bez dokonania dodatkowej opłaty lub uzyskania zezwolenia. Warto to mieć na uwadze i poszukać wcześniej informacji w Internecie, czy nie obowiązują one w miejscu, które wybraliście na swój plener ślubny. Jeśli nie znajdziecie ich na stronie www danej lokalizacji, wystarczy zadzwonić lub napisać mail. Jeśli Wasz fotograf był już w tym miejscu, to zapewne sam Was uprzedzi jak wyglądają szczegóły współpracy.

Gdzie się ubrać?

Czy mamy się ubrać na miejscu czy jechać już w strojach weselnych? To pytanie słyszę bardzo często i niestety nie dam Wam jednej złotej odpowiedzi. To czy suknię lepiej ubrać w domu czy przed samym plenerem ślubnym, już na miejscu zależy od wielu czynników. Są nimi m.in.: odległość miejsca, w którym będziemy robić zdjęcia, a raczej długość trasy, pogoda, wygoda . Jeśli Twoja sukienka jest wygodna i nie zajmuje dużo miejsca to spokojnie możesz ubrać ją w domu. Jeśli jednak może wpłynąć to na komfort podróży, to warto ubrać się już na miejscu. Musisz jednak wziąć pod uwagę czy na miejscu będą do tego warunki. Czasami dyskomfort podróży w sukni może być mniejszy niż ten spowodowany przebieraniem się w nią w miejscu publicznym lub samochodzie.

Co zabrać ze sobą na plener ślubny?

Poza niezbędnymi i oczywistymi – strojami ślubnymi, na plener warto zabrać ze sobą kilka innych drobiazgów. Do samych zdjęć może przydać się bukiet ślubny – nie jest on oczywiście obowiązkowy, ale stanowi bardzo wdzięczny atrybut. Jeśli minęło dużo czasu od ślubu i Twój bukiet dokonał żywota, to warto wykonać drugi na samą sesję.

Jeśli w dniu ślubu miałaś welon, to koniecznie zabierz go również na plener ślubny. Zdjęcia z jego wykorzystaniem są zjawiskowe!

Dla własnego komfortu warto przemyśleć również spakowanie zapasowych ubrań, w tym wygodnych butów, ręcznika, środka na komary i kleszcze, wody do picia, szczotki do włosów, bibułek matujących do poprawienia makijażu, koca, kremu z filtrem SPF, nawilżanych chusteczek.

fotograf ślubny katowice

fotograf ślubny katowice

Pomocnik

Jeśli wiecie, że sesja będzie bardziej wymagającym przedsięwzięciem, to przyda się pomoc np. świadkowej, która poprawi makijaż, fryzurę lub przytrzyma welon do niektórych ujęć. W trakcie wyprawy na plener w górach nieoceniona może okazać się obecność osoby, która pomoże w transporcie sukni i garnituru w pokrowcach.

Mam nadzieję, że znaleźliście w tym wpisie cenne dla siebie wskazówki i ułatwi Wam on przygotowanie się do własnego pleneru ślubnego!
Do zobaczenia na zdjęciach!

plener ślubny w tatrach