Idealny fotograf ślubny – cechy

Witajcie ponownie na moim blogu!

Dziś powracam z tematem dotyczącym tego jaki powinien być Wasz „idealny” fotograf ślubny. Kilka tygodni temu mocno rozwinęłam temat, ale go nie wyczerpałam. Podzieliłam informacje na dwa posty. Kto nie widział poprzedniego, zapraszam: Najlepszy fotograf ślubny – jaki powinien być?

Tymczasem postaram się jak najkrócej opisać resztę cech, które powinien według Was mieć najlepszy fotograf ślubny. Poza wspomnianymi w poprzednim poście profesjonalizmie, kreatywności, punktualności, oraz spójnej wizji jak i dobrych intencjach na liście znalazły się jeszcze inne cechy, które są niemniej istotne.

Dlaczego warto przeczytać ten post przed wyborem fotografa na swój ślub?

Choćby dlatego, byście wiedzieli co dla Was jest priorytetem, a co niekoniecznie. Jeśli uważacie, że za fotografem powinno stać tylko jego portfolio to śmiało wybierzcie kogoś, kogo prace do Was przemawiają i sprawiają, że nie scrollujecie obojętnie jego strony.

Jednak doświadczenie nauczyło mnie, że Pary młode oczekują od fotografa czegoś więcej. Szukają kogoś, kto zaoferuje znacznie więcej niż wykonanie reportażu, obrobienie go i przekazanie gotowego materiału.

Wraz z rozwojem rynku rosną oczekiwania klientów. Dziś fotograf traktowany jest wręcz jak członek rodziny! Wychodząc z wesela często goście śpiewają mu piosenki pożegnalne, a rodzice młodych ze łzami w oczach po stokroć dziękują. Przynajmniej ja mam tak miłe doświadczenia 🙂 Takie podejście wynika z cech charakteru, osobowości oraz zachowania/podejścia fotografa ślubnego do wykonywanej pracy jak i samych klientów.

idealny fotograf ślubny

„Niewidoczność”

Czy lubisz mieć wrażenie, ze jesteś obserwowany? Na pewno nie.

W trakcie ceremonii ślubnej jak i samej zabawy weselnej szczególnie ważne jest, by fotograf był „niewidoczny”, ale jednocześnie ujął wszystkie najważniejsze sytuacje na zdjęciach. Na facebooku mojej firmy znajdziecie opinię jednej z Panien młodych, która napisała wiele miłych słów, ale najważniejszy dla mnie jest fragment „Przez cały czas była bardzo dyskretna, taktowna i prawie niezauważalna, a okazało się, ze uchwyciła wszystkie najważniejsze momenty.” Te słowa świadczą o dobrze wykonanej pracy! Zawsze, gdy wychodzę z wesela po zakończonym reportażu żegnam się z Parą młodą oraz ich rodzicami. W tej sytuacji słyszę również wiele słów, które utwierdzają mnie w tym, że wkładam całe serce w to co robię. Słowa podziękowania za niewidoczność i brak uczucia skrępowania przed moim obiektywem padają wtedy często.

Życzliwość oraz kultura osobista

Ten punkt chyba nie wymaga komentarza. Zawsze, ale to ZAWSZE, bez względu w jakich okolicznościach życia się znajdujesz, jaką pracę wykonujesz życzliwość oraz kultura osobista jest bardzo istotna i powinna być normą. Każdy może mieć gorszy dzień, jednak musisz nauczyć się panować nad emocjami oraz pilnować by Twoje problemy nie rzutowały na jakość Twojej pracy. Nie chodzi tylko o to, że opinia o niemiłym, niekulturalnym fotografie będzie się ciągnęła za Tobą dłużej niż sądzisz i odpychała potencjalnych klientów. Chodzi też o to, że będąc wyrozumiały, kulturalny, życzliwy, sympatyczny itp. sam będziesz czuł się lepiej we własnej skórze, a praca będzie przyjemnością.

Widoczna pasja

Kiedyś przypadkiem spotkałam swojego znajomego, który polecił mnie jako fotografa swoim znajomym. Rekomendacja zakończyła się współpracą i finalnie znalazłam się z aparatem w ręku na ślubie Uli i Michała. Po kilku miesiącach od tego wydarzenia mój znajomy, którego spotkałam powiedział zdanie, które do dziś pamiętam! „Patrząc jak podchodzisz do tej pracy, widać, że jest to twoja pasja”. Sama nie zdawałam sobie sprawy z widoczności tego jak podchodzę do pracy fotografa ślubnego. Jadąc na zlecenie ubieram dobry nastrój i okazuję sympatię  wszystkim dookoła, uśmiecham się robiąc zdjęcia i przeglądając efekty w wyświetlaczu aparatu. To, że inni widzą we mnie pasję do fotografowania jest dla mnie jeszcze większą motywacją do działania niż, gdybym widziała ją tylko ja!

idealny fotograf ślubny

Jeśli po przeczytaniu tego jak i poprzedniego posta wpadliście jeszcze na inne cechy jakie powinien posiadać Wasz faworyt w fotografii ślubnej to piszcie do mnie na Facebooku oraz Instagramie, może znajdziemy tyle cech by dopisać je do obecnego zbioru?