Plener ślubny w górach – gdzie go wykonać?
Sesja ślubna w górach
Marzycie o plenerze ślubnym w górach, ale nie macie pomysłu gdzie go wykonać? A może lubicie górskie widoki, ale przeraża Was myśl o długiej i wyczerpującej wędrówce w ślubnych outfitach? Nie wiecie jak zaplanować plener ślubny w górach?
Ten wpis Wam to ułatwi!
Czy da się wykonać plener w górach lub z widokiem na nie, bez zbędnego wysiłku?
Oczywiście, że tak! A efekty? Pozytywnie Was zaskoczą, zwłaszcza jeśli tak jak ja jesteście miłośnikami gór!
Uwielbiam wielogodzinne wycieczki w wysokich Tatrach. Najlepiej zakończone relaksem w termach. Jednak plener ślubny powinien być przyjemnym doświadczeniem, dobrą zabawą, a nie udręką. Dlatego, jeśli tylko istnieje możliwość, aby zrealizować sesję poślubną w łatwiejszy sposób, to warto to wykorzystać.
Jak przygotować się na plener ślubny w górach?
Zacznijmy od tego o czym warto pamiętać planując wykonanie pleneru ślubnego w górach:
- śledzenie warunków pogodowych – pogoda zmienną jest, więc nie tylko na długo przed wybranym terminem, ale również dzień i kilka godzin przed planowaną sesją warto sprawdzić czy pogoda nie pokrzyżuje nam planów.
- odpowiednie obuwie oraz ubrania – wieloletnie doświadczenie pokazało mi, że nie tylko na górskie plenery warto zabrać ze sobą wygodne, sportowe obuwie, a te ślubne ubierać wyłącznie do zdjęć. Ułatwi Wam to przemieszczanie się między punktami, które obejmuje plan sesji. Górskie szlaki nie są dostosowane do butów na obcasie. Przemyślcie również, czy wolicie na miejsce docelowe dojechać w sukni ślubnej i garniturze czy raczej ubrać się już na miejscu. To kwestia Waszego komfortu w podróży oraz podejścia do przebierania się w trudnych warunkach (często na łonie natury). W chłodniejszy dzień warto zabrać ze sobą również kurtkę i termos z herbatą.
- prowiant oraz woda – każda sesja trwająca dłużej niż dwie godziny może być wymagająca dla organizmu, zwłaszcza taka w górach, jeśli nie ogranicza się ona do zdjęć w jednym miejscu, dlatego warto zadbać o prowiant oraz wodę.
- preparaty na kleszcze, komary, kremy z filtrem.
- upewnienie się, że fotografowanie w danym miejscu jest możliwe i nie wymaga rezerwacji lub/i uiszczenia dodatkowych opłat – te informacje zdobędziecie na stronach www danego Parku Narodowego czy Rezerwatu. Opłata za dzień zdjęciowy w TPN wynosi 150 zł – można ją uiścić na stronie TPN.
Miejsc na wykonanie górskiego pleneru ślubnego jest niezliczenie wiele. Wszystko zależy od Waszych upodobań, wizji czy sentymentu do danego miejsca. Jednak gdzie w górach wykonać plener, by nie było to równoznaczne godzinnym podejściom?
W jakich godzinach zrobić plener w górach?
Pora wykonania zdjęć w górach ma ogromne znaczenie. Decydując się na plener ślubny o wschodzie lub zachodzie słońca, nie tylko sprawicie, że ujęcia z niego zyskają na wyjątkowości (światło o tych porach dnia jest miękkie i nadaje zdjęciom magii), ale również zmniejszycie szanse, na to, że turyści będą wchodzić w Wasze ślubne kadry. To ułatwi i usprawni wykonanie zdjęć, a także ich późniejszą postprodukcję. Może wstawanie przed świtem na zdjęcia nie brzmi dla Was obiecująco, ale uwierzcie, że upał na sesji dokucza bardziej niż pobudka o 4 nad ranem.
Gdzie wykonać plener
Kilka przykładów niewymagających górskich miejscówek na wykonanie pleneru ślubnego:
- Kasprowy Wierch
- Rusinowa Polana
- Dolina Strążyska
- Zdziar (Ždiar) – Słowacja
- Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) – Słowacja
Plener ślubny Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso)
Poniżej zostawiam Wam galerię zdjęć z pleneru ślubnego Moniki i Marka, wykonanego nad Szczyrbskim Jeziorem. Urok tego miejsca tworzy nie tylko widok na okazałe Tatry, ale również wspomniane jezioro. W tym miejscu można wykonać wiele różnorodnych ujęć, wykorzystując także przycumowane przy jeziorze drewniane łódki.