Kiedy zaplanować ślub i wesele?

Czym się kierować wybierając datę ślubu? O jakiej porze roku najlepiej wyprawić przyjęcie weselne?
Trochę podpowiedzi czym się kierować przy wyborze daty ślubu znajdziecie poniżej.

Zaręczyliście się i co dalej?

Jak to często bywa, z tym co robimy po raz pierwszy… zwyczajnie nie wiemy od czego zacząć, by wszystko poszło po naszej myśli. Nie ma w tym nic dziwnego i nie należy się tym przejmować. Przed takimi samymi „problemami” podczas planowania własnego ślubu stała niejedna para młoda. Teraz czas na Was!

Oczywiście nie musicie po omacku planować swojego ślubu oraz wesela, ponieważ internet pęka w szwach od poradnikowych treści, które Wam w tym pomogą. Jednak, gdy zaczniecie już ich organizację, szybko może okazać się, że rzeczy, o które trzeba zadbać jest więcej niż byście mogli się spodziewać. Social media z każdej strony będą „atakować” Was perfekcyjnymi zdjęciami i filmikami ze ślubów innych par, więc presja i stres zaczną dawać o sobie znać. Sny o braku sukni, spóźnieniu się na własne wesele, czy innych „katastrofach” tylko je spotęgują. Warto zatem przygotować odpowiedni plan działania.

Ile czasu od zaręczyn planować ślub?

Zacznijmy od tego czy zaręczyny oznaczają dla Was rozpoczęcie planowania ślubu od razu?
Jeśli tak, to oczywistym jest, że należałoby przejść do działania. Od czego je zacząć? O tym nieco później, w kolejnym wpisie.
Nie dla każdej pary zaręczyny oznaczają planowanie ślubu już następnego dnia. Czasami stanowią one niejako „obietnicę”, „przyrzeczenie”, że w przyszłości do ślubu dojdzie. Warto, abyście zastanowili się czym one są dla Was i czy jesteście zgodni co do tego, kiedy chcecie zrobić kolejny krok.

kiedy zaplanować ślub i wesele

Wyznaczenie daty ślubu

Wiecie, że moment planowania ślubu właśnie nadszedł… warto rozpocząć go od… wyboru daty. To w jaki sposób ją wybrać zależy wyłącznie od Was. Czy data ślubu, ma coś symbolizować? Np. przypadać ma na rocznicę Waszego poznania, rozpoczęcia związku lub zaręczyn? Czy raczej priorytetem będzie wybór konkretnych usługodawców (fotograf, sala weselna, oprawa muzyczna), a datę ślubu wybierzecie spośród dni, w których Wasi faworyci będą dyspozycyjni? Zastanówcie się nad swoimi priorytetami. Nie jest wykluczone, że uda Wam się pod ważną dla Was datę dobrać świetnych ludzi z branży ślubnej, zwłaszcza jeśli planujecie ślub z dużym wyprzedzeniem.

Ślub zimą czy latem?

Jaką porę roku wybrać na swój ślub oraz wesele?
W tej kwestii możecie się kierować swoimi preferencjami lub dopasować się do oczekiwań gości weselnych.

Kochacie lato – zorganizujcie ślub w jeden z upalnych, letnich dni. Uwielbiacie zimową aurę? Wykorzystajcie ją do zaplanowania swojego magicznego, zimowego wesela. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wesele o dowolnej porze roku, w którymkolwiek miesiącu. Musicie jednak wziąć pod uwagę to, że wśród Waszych gości mogą być Ci, którym upały lub niskie temperatury mogą nie służyć. Oczywiście to Wasz dzień, ale warto spojrzeć również na komfort Waszych najbliższych, aby mogli wspólnie z Wami przeżywać te ważne chwile.

Plusy ślubu latem
  • dłuższy dzień oznacza dłuższą zabawę, a co za tym idzie możliwość korzystania np. z uroków ogródków znajdujących się przy salach weselnych,
  • większa szansa na ładną pogodę,
  • możliwość wykonania mini sesji w dniu ślubu lub zdjęć grupowych o zachodzie słońca,
  • większa swoboda ubioru zarówno dla Was jak i gości.
Minusy ślubu latem
  • lato oznacza środek sezonu ślubnego – ceny usług mogą być wyższe niż zimą,
  • starsze osoby, które znajdą się wśród Waszych gości mogą źle znosić upał – warto rozważyć późniejszą godzinę ceremonii.

kiedy zaplanować ślub i wesele

Plusy ślubu zimą
  • część z usług może okazać się tańsza,
  • większa dostępność usługodawców np. sal weselnych.
Minusy ślubu zimą
  • niepewność pogody – w naszym kraju dość ciężko o wesele z białym puchem, nadającym bajeczną atmosferę. Istnieje duża szansa, że doświadczymy raczej pluchy i nieprzyjemnego zimna, które wszystkim da się we znaki.
  • możliwość wykonania pleneru w dniu ślubu oraz zdjęć grupowych na zewnątrz jest ograniczona.

Oczywiście mamy też wiosnę i jesień, które wykluczają nadmierne upały czy zimno. Może zaplanujecie wesele, w któreś z miesięcy tych pór roku? Rada fotografa – planując wesele jesienią lub zimą zastanówcie się czy na drzewach będą (już lub jeszcze) liście – ich brak może mieć wpływ na atrakcyjność ujęć. Może to moje osobiste odczucie, ale łyse drzewa są poprostu smutne 🙂

Z jakim wyprzedzeniem zaplanować ślub i wesele?

Ok, ale czym jest duże wyprzedzenie w planowaniu ślubu i wesela? Rok, dwa? A może jednak wystarczy kilka miesięcy? Jak w przypadku wielu pytań, na te również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O ile kilka lat temu należało rezerwować salę z minimum dwuletnim wyprzedzeniem, tak dziś branża ślubna jest na tyle rozwinięta, konkurencja tak duża, a czasy tak niepewne, że bez względu na to, czy planowanie rozpoczniecie z dwuletnim czy dwumiesięcznym wyprzedzeniem – możliwe jest, że znajdziecie zarówno salę, jak i fotografa czy DJ.
Dlaczego? Czasami świetny fotograf ślubny ma zapełniony terminarz ślubów na dwa/trzy lata do przodu, a wypadki losowe powodują, że akurat jakaś data się zwolni i będzie mógł podpisać z Wami umowę np. na pół roku przed planowaną datą Waszego ślubu.

Data wybrana, co dalej? O tym w kolejnym wpisie!
Bądźcie czujni!