Jak wyróżnić rodziców w dniu Waszego ślubu?

Podziękowania dla rodziców

Sposobów na wyróżnienie rodziców w dniu Waszego ślubu jest wiele. Pewnie pierwszy jaki przychodzi Wam na myśl, to podziękowania dla rodziców, które stały się niejako tradycją polskich wesel. Jest to jedna z wielu form, by w tym wyjątkowym dla Was dniu pokazać rodzicom, że doceniacie trud, jaki włożyli w Wasze wychowanie oraz ich pomoc i wsparcie w organizacji wesela.
Jeśli choć raz byliście gośćmi na weselu, to wiecie jak zazwyczaj wygląda moment podziękowań… Para młoda wychodzi na środek sali i w obecności wszystkich gości dziękuje rodzicom za to, co według nich najważniejsze. Sama aranżacja tej chwili zależy od Was, nie musi być to banalne przekazanie prezentów. DJ lub Wodzirej prowadzący wesele może Was mile zaskoczyć swoim pomysłem na ich organizację. Dziś przejście rodziców po czerwonym dywanie przez szpaler utworzony z gości,  koronacja, czy pasowanie na teścia nie są już rzadkością.

Podziękowania dla rodziców są mocno wzruszające, jednak takie chwile na weselu też są potrzebne. Pomyślcie o tym jak je zorganizować, by były one komfortowe zarówno dla Was jak i Waszych bliskich, przy jednoczesnym okazaniu im pełnej wdzięczności.

Jeśli wystąpienie przed setką gości i przemówienia przez mikrofon są dla Was stresujące, może warto postawić na bardziej kameralną wersję i podziękować rodzicom w domu, zaraz po błogosławieństwie lub przygotować filmik, bądź prezentację, która zostanie odtworzona podczas przyjęcia?

podziękowania dla rodziców

Przedstawienie rodziców gościom

Pierwsza z wielu rzeczy, o którą warto zadbać po wejściu na salę to to, by każdy z gości poznał Waszych rodziców. Możecie poprosić osobę prowadzącą Wasze wesele, by przedstawiła najważniejsze dla Was osoby. Nierzadko rodzice wspierają finansowo młodych w organizacji przyjęcia. Dlaczego więc nie potraktować ich jak gospodarzy, których każdy z gości powinien znać? Uważam, że odpowiednio przeprowadzone zapoznanie pokazuje, że rodzice są dla Was ważni i chcecie, by tacy byli również dla gości weselnych.

Jeśli wiecie, że takie publiczne przedstawienie rodziców może okazać się dla nich nazbyt krępujące, warto postawić na bardziej subtelną opcję, jaką jest… Tablica ze zdjęciami. Możecie postawić ją w pobliżu wejścia na salę, tak by każdy z gości miał możliwość na chwilę się przy niej zatrzymać i zobaczyć Wasze wspólne zdjęcia, ale również fotografie Waszych rodziców, rodzeństwa czy dziadków. Pamiętajcie o dystansie… nie muszą być to ujęcia z jakiejś super sesji – każdy z nas ma w rodzinnym albumie zabawne zdjęcia wykonane kompaktem! Wesele to dobry moment, by je odkopać i wrócić do pięknych wspomnień.

Tata odprowadza córkę do ołtarza

Wiem, że każda panna młoda ma inne wyobrażenie swojej drogi do ołtarza. Jedna zdecyduje się na odprowadzenie przez tatę, druga zaś, na przebycie tej drogi wraz z przyszłym małżonkiem. I każdy wybór jest dobry! Wykonując reportaże ślubne mam szansę widzieć nieco więcej, niż pozostałe osoby będące ich uczestnikami. Jest to między innymi wzruszenie na twarzy taty, który odprowadza swoją córkę do ołtarza. Może Wam się wydawać, że ta krótka droga to nic takiego, ale czasami tych kilka metrów potrafi rozkleić niejednego twardziela 🙂
Spotkałam się z różnymi opiniami na temat przekazania córki przyszłemu mężowi z rąk ojca. Nie dopatrywałabym się w tym jednak żadnej ujmy dla płci pięknej, a raczej pełnego wdzięczności i miłości gestu w stronę taty, który nieraz rwał włosy z głowy podczas wychowania swojej córki… A na pewno podczas nauczenia jej jazdy na rowerze 😉

do ołtarza z tatą

Pierwszy taniec

Taneczną część każdego wesela otwiera pierwszy taniec młodej pary… Jednak nie musi to być jedyny pierwszy taniec tego wieczoru! Wyobraźcie sobie jak miło będzie Waszym rodzicom, gdy zaplanujecie taki pierwszy taniec również z nimi. Mam na myśli pierwszy taniec panny młodej z tatą oraz pierwszy taniec pana młodego z mamą. Wystarczy, że poprosicie DJ’a, by zagrał Waszą ulubioną piosenkę. Nie trzeba specjalnej zapowiedzi, by rodzic zrozumiał Wasze intencje. Koniecznie zadbajcie o to, by chociaż raz zatańczyć ze swoimi rodzicami tego wieczoru i by inicjatywa wyszła z Waszej strony. Wierzcie mi! Wiem co mówię.

Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia!

Jako fotograf dbam o to, by najważniejsze dla Was osoby miały z Wami zdjęcia (ale nie tylko) – podczas przygotowań, tańca, ale też klasyczne grupówki. Jeśli nie lubicie pozowania i chcecie uniknąć grupowych ujęć z każdym z gości, to ograniczcie je wyłącznie do najbliższej rodziny. Dla własnego, chwilowego komfortu, nie warto rezygnować ze zdjęć z rodzicami. Nawet jeśli Wasze relacje są obecnie w kiepskiej kondycji, to za kilka lub kilkanaście lat te fotografie będą bezcenną pamiątką. O tym, że można je w przyszłości wykorzystać na prezent dla rodziców, w postaci albumów czy wydruków chyba nie muszę wspominać?

Zdjęcia grupowe z rodzicami

Gdy zabraknie rodziców

Wszystkie powyższe przykłady mają zastosowanie, gdy rodzice mogą uczestniczyć w Waszym ślubie.
Co jeśli ich zabraknie?
Doświadczenie pokazało mi, że wesela, na których brakuje obecności choćby jednego z rodziców, są bardziej sentymentalne. Towarzyszy im nieco inna atmosfera. Tęsknota za obecnością rodzica jest mocno wyczuwalna. Podziękowanie mu za serce włożone w wychowanie jest niemożliwe, ale istnieją inne sposoby, aby pokazać, że osoba ta, jest wciąż w naszej pamięci. Można tego dokonać zapalając na sali weselnej symboliczną świecę lub stawiając w widocznym dla wszystkich miejscu jej zdjęcie. Innym sposobem jest umieszczenie zdjęcia w formie detalu bukietu ślubnego lub założenie dodatku należącego niegdyś do tej osoby.

bukiet ślubny

Bez względu na to, czy tego dnia rodzice będą z Wami czy też nie, warto o nich pamiętać. Jeśli macie te szczęście i dzielą z Wami nowe doświadczenie w Waszym życiu to sprawcie, by czuli się wyjątkowo. Doceńcie wkład jaki włożyli w Wasze wychowanie.