Rola świadków na ślubie i weselu – czego nie wiesz?

Jesteś Panną Młodą, która właśnie wybiera świadkową na swój ślub? A może przyszłą świadkową przygotowującą się do tej ważnej roli? W obu sytuacjach ten wpis jest dla Ciebie!

Wybaczcie drobną dyskryminację ze względu na płeć, jednak zdecydowaną większość moich czytelników stanowią kobiety. Na swoje usprawiedliwienie dodam też, że panowie nieco luźniej podchodzą do tematu świadkowania bez względu na to, czy mowa o ich ślubie, czy też ślubie przyjaciela. Często kierują się zasadą „co będzie to będzie”.

Jednak poniższe rady będą przydatne również dla nich, tak więc dziewczyny czytajcie i w telegraficznym skrócie przekażcie im najważniejsze informacje.

Kogo wybrać na świadkową / świadka?

Być może dla Ciebie odpowiedź na te pytanie jest łatwa i nie musisz zastanawiać się dłużej niż dwie sekundy, bo zaplanowałaś to nim jeszcze miałaś narzeczonego. Jednak mimo wszystko warto przemyśleć temat jeszcze raz – na chłodno.
Wybór najlepszej przyjaciółki na świadkową jest wspaniałym przypieczętowaniem łączącej Was więzi i ukoronowaniem jej za wszystkie przegadane noce i wieloletnie wsparcie w trudnych chwilach. Jednak nie zawsze oznacza to najlepszy wybór. Zaskoczona?

Bycie świadkową / świadkiem to odpowiedzialna rola

Rola świadka nie ogranicza się do obecności podczas ceremonii w kościele lub w USC. Decydując się na nią trzeba mieć na uwadze, że musisz być przygotowana na wszystko! Pisząc „na wszystko” mam na myśli „na wszystko”.
Niejednokrotnie podczas pracy fotografa doświadczyłam braku przygotowania świadkowej na łzy wzruszenia Panny Młodej podczas ceremonii. O ile podczas błogosławieństwa nie stanowi to żadnego problemu, to w trakcie mszy lub przemowy urzędnika już tak. Najczęściej (choć nie zawsze) suknie ślubne nie są wyposażone w kieszenie, w których można ukryć choć jedną chusteczkę higieniczną. Dlatego jako świadkowa warto, byś miała je w swojej torebce.
Jeśli jesteś świadkową na ślubie, który fotografuję, a nie przygotowałaś się na ten moment – nic nie szkodzi – na sto procent dyskretnie podam Ci chusteczkę, byś wręczyła ją Pannie Młodej. Sytuacja opanowana!

jak wybrać świadkową na ślub

Przygotowania w domu

Cofnę się nieco z kościoła do przygotowań. Jeśli Panna Młoda nie ustali inaczej i nie poprosi mamy, siostry czy innej bliskiej jej kobiety o pomoc w ubiorze, to bez względu na godzinę przygotowań, powinnaś pojawić się u niej w domu. Koniecznie omów ten temat z PM odpowiednio wcześniej, by w dniu ślubu podczas Twoich przygotowań uniknąć stresującej rozmowy telefonicznej, zaczynającej się od słów „Gdzie jesteś?”.

Twoim zadaniem podczas przygotowań jest pomoc w ubiorze, wsparcie mentalne, a także przywitanie gości, którzy mogą przyjechać za wcześnie na błogosławieństwo – gdy Panna Młoda nie będzie gotowa, by przywitać ich sama.

Jest to też idealny czas, byś upewniła się, że wszystko co powinna zabrać ze sobą Para Młoda jest przygotowane. Mam na myśli dowody osobiste, obrączki, kosmetyki do koszyczków na salę, zapasowe buty itp. Tylko bez niepotrzebnego stresu 😉 Najlepiej przygotuj sobie wcześniej check listę, byś mogła przed wyjściem odhaczyć na niej to co już jest spakowane.

jak wybrać świadkową na ślub

Wyjście z kościoła

Wyjście świeżo upieczonych małżonków z kościoła często uwieńczone jest rzucaniem ryżem, monetami lub płatkami kwiatów. Cokolwiek to będzie – tuż po tym momencie zwróć uwagę, czy nic nie pozostało we włosach Panny Młodej. My kobiety lubimy wyglądać perfekcyjnie – ryż we włosach rzadko jest ozdobą 😉

Bardzo często tuż po wyjściu z kościoła wykonuje się zdjęcie grupowe. Ja jako fotograf najczęściej nie potrzebuję pomocy świadków przy ustawieniu gości i zadbaniu, by wszyscy się na nim pojawili. Jednak może zdarzyć się, że ciocia Halina z wujkiem Mietkiem pospacerują już w tym czasie do auta. Dlatego bądź czujna -nie może zabraknąć ich na tym zdjęciu! Będziesz wsparciem zarówno dla Pary Młodej jak i fotografa.

Składanie życzeń

Nawet jeśli Para Młoda ustaliła, że życzenia będą składane na sali, to warto być przy nich, aż do momentu, gdy wsiądą do auta. Niejednokrotnie na ceremonii pojawia się znajomy, który nie został zaproszony na wesele, ale chce wręczyć kwiaty lub wino i złożyć życzenia. Odbierz wtedy podarunek, by Pani Młoda miała wolne ręce i mogła swobodnie uściskać tę osobę.

Ta sama rola czeka Cię na sali. Wraz ze świadkiem podzielcie się obowiązkami, by uniknąć zamieszania. Niech jedna osoba trzyma skrzynkę na koperty, a druga odbiera prezenty i kwiaty. Postarajcie się o wolną przestrzeń za Wami, by móc na bieżąco odkładać prezenty. Gdy wszyscy goście złożą życzenia przychodzi kolej na Was. Może to drobiazg, ale warto dać prym w tym drobny geście rodzicom i dziadkom. Nie tylko ze względu na więzi krwi, ale i wiek. Często jako fotograf widzę babcie, które stoją o lasce za setką gości, by złożyć życzenia swojej wnuczce lub wnukowi. Jest to przykry obraz. Jeśli więc jesteś Panną Młodą, a wśród gości na Twoim weselu będą osoby starsze, to koniecznie zgłoś to DJ-owi. Zadba on o odpowiednią organizację.

jak wybrać świadka na ślub

jak wybrać świadka na ślub

Rola świadków na weselu

Twoja rola nie kończy się na życzeniach. Choć najbardziej stresujące i wymagające momenty masz już za sobą.
W trakcie wesela miej oczy szeroko otwarte. Oczywiście nie chodzi o to, byś się nie bawiła, ale miej oko na to, czy przy stolikach niczego nie brakuje. Nawet jeśli na sali jest obsługa, to może się zdarzyć, że czegoś nie dopatrzą.

Podsumowanie

To tylko niektóre sytuacje, w których świadkowa i świadek muszą wykazać się odpowiedzialnością, zaangażowaniem a także bezinteresownością. Jeśli jesteś na etapie wyboru świadkowej, zastanów się kto z Twojego grona poradzi sobie najlepiej z tą rolą. Być może nie będzie to najlepsza przyjaciółka, ani osoba, którą miałaś w planach od samego początku. Nie ma w tym nic złego. Wybierz mądrze. Pamiętaj jednak, że Twoja mocno racjonalna decyzja może okazać się przykra dla przyjaciółki, która nastawiła się, że rola przypadnie jej. Warto wtedy porozmawiać i wytłumaczyć powód decyzji, a jej powierzyć inne zadanie w tym wyjątkowym dniu. Jeśli nie uznajesz kompromisów, to pamiętaj, że świadkowie na Waszym ślubie mogą być tej samej płci. Fotografowałam już śluby, na których świadkami byli bracia Pary Młodej lub same kobiety, być może to będzie dobre rozwiązanie również dla Was?

Jeśli natomiast nie jesteś Panną Młodą, a przyszłą świadkową, koniecznie doprecyzuj czego oczekuje się od Ciebie tego dnia, poznaj plan dnia i daj z siebie sto procent! To tylko jeden dzień, a Twoje podejście będzie pomocne i oszczędzi małżonkom niepotrzebnych stresów.

jak wybrać świadkową na ślub