Fotograf ślubny – najczęstsze pytania

10 pytań do fotografa ślubnego!

Postanowiłam napisać post, który będzie kompendium wiedzy, na temat moich usług (głównie ślubnych – bo to do nich jest najwięcej pytań). Jako fotograf ślubny otrzymuje wiele pytań, nierzadko powtarzających się – więc łatwiej będzie jeśli wszystko znajdziecie w jednym miejscu.

 1. Ile zdjęć otrzymamy z reportażu ślubnego?
  500 – to jest moje minimum, przy pełnym reportażu od przygotowań po oczepiny wraz z plenerem. Jeśli Wasze wesele to kameralne przyjęcie, bądź nie decydujecie się na reportaż od przygotowań to ilość zdjęć jest proporcjonalna do ilości godzin fotografowania. Oczywiście rozmawiamy o ilości minimalnej, moi klienci doskonale wiedzą, że jest ich znacznie więcej 🙂
 2. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?
  Umowa przewiduje do 3 miesięcy od dnia ślubu. Czy zdarza się mi zamknąć zlecenie przed tym czasem? Tak, ale nie obiecuję tego, ponieważ między samymi ślubami realizuję też sesje indywidualne, rodzinne i własne projekty, a ich postprodukcja też wymaga czasu.
 3. Czy zapisy na dwa lata do przodu są już otwarte?
  Bookuję terminy w ciągu całego roku, bez względu na to w którym roku macie ślub. Najłatwiej dopytać o dostępność terminu poprzez formularz kontaktowy.
 4. Czy oddaję surowe zdjęcia lub pliki RAW?
  Produktem końcowym, który sprzedaję są obrobione zdjęcia. Tak samo jak w restauracji nie otrzymujecie surowego posiłku, byście sami go ugotowali tak i ja nie udostępniam surowego materiału 😉
 5. Czy współpracuję z wizażystką?
  Tak! Obecnie mam dwie wizażystki, z którymi podjęłam współpracę. O tym, kto to jest dowiecie się podczas spotkania ze mną, bo dysponuję wizytówkami 🙂
 6. Jak mamy się przygotować do reportażu ślubnego oraz sesji?
  O tym pisałam już we wpisie 5 tipów na piękne zdjęcia ślubne 
 7. Czy na plener powinniśmy jechać w strojach ślubnych czy lepiej przebrać się już na miejscu?
  To pytanie słyszę bardzo często i uważam, że to kwestia indywidualna. Jedni nie mają problemu z przebraniem się na miejscu, nawet w aucie, a drudzy wolą tego uniknąć. Każde rozwiązanie dobre dla Was jest dobrym rozwiązaniem! Nie bójcie się o zagniecenia podczas jazdy w sukni czy garniturze – Photoshop sobie z nimi poradzi, ale pamiętajcie o swoim własnym komforcie podróżowania.
 8. Jak długo trwa plener ślubny?
  Plener w dniu ślubu od 30 minut do maksymalnie godziny. A w inny dzień… Tak długo jak Wy tego chcecie! Ja rezerwuję dla Was cały dzień. Zazwyczaj samo robienie zdjęć oscyluje między 2-3 godzinami, resztę czasu zajmuje nam podróż, rozmowa, wspólny obiad.
 9. Czy mam jakiegoś sprawdzonego filmowca do polecenia?
  Jeszcze nie, ale pracuję nad tym, by pakiet foto + video pojawił się w mojej ofercie! Taka niespodzianka!
 10. Czy możemy zarezerwować dwóch fotografów na ślub?
  Już wkrótce TAK! Już niedługo mam zamiar wprowadzić możliwość bookowania pakietu dwóch fotografów ślubnych, tak byście otrzymali jeszcze więcej zdjęć zrobionych z różnych perspektyw!

  10 pytań do fotografa przed ślubem