Album ślubny – czy warto?

Ilu fotografów ślubnych tyle różnych ofert, a co za tym idzie form w jakich otrzymacie zdjęcia. Znajdą się zwolennicy  formy cyfrowej, w której zdjęcia są przekazywane wyłącznie przez dysk internetowy lub na nośniku. Jednak nie zabraknie również osób które otrzymując zdjęcia ze swojego ślubu chcą mieć coś w ręce. Staram się w swojej ofercie mieć coś dla obu tych grup, ale zauważyłam, że Pary, które na początku współpracy zdecydowały się na pakiet obejmujący wyłącznie zdjęcia na nośniku, później wracają do mnie z prośbą o zaprojektowanie albumu ślubnego.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak zwykle nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie, dlatego poniżej opiszę najczęstsze powody, którymi kierują się moje Pary. Być może ułatwi to Wam podjęcie  wyboru, najlepszego dla Was.

album ślubny czy warto

Pokazanie zdjęć rodzinie i znajomym

To chyba oczywiste, że po ślubie goście weselni, w tym rodzina chcą zobaczyć zdjęcia z Waszego wielkiego dnia. Do tego grona dochodzą jeszcze koleżanki z pracy, które niecierpliwią się, aby zobaczyć jak prezentowała się Panna Młoda, jak wyglądała sala… Czerpią inspiracje dla własnego ślubu, lub najzwyczajniej porównują Wasz ślub ze swoim własnym – kobiety tak mają i nie ma w tym nic złego 🙂

Gdy przychodzi ten moment pokazania swoich zdjęć ze ślubu łatwiej tego dokonać mając album bądź wydruki. W albumie znajdą się najważniejsze ujęcia, starannie wyselekcjonowane i ułożone w taki sposób by tworzyć spójną historię. Jest to niewątpliwy plus w porównaniu z przeglądaniem wszystkich plików jpg jakie otrzymaliście od fotografa. Po pierwszej setce może się to okazać nużące. Album jest wycinkiem tego co najważniejsze i najpiękniejsze, a jeśli jego oprawa jest zaprojektowana tak samo starannie jak rozkładówki to o „efekt WOW” nie macie co się martwić 🙂

Drugą formą mogą być wydruki, jednak trzeba pamiętać, aby nie drukować kilkuset zdjęć, które później staną się stosem poupychanym gdzieś w szufladzie, który będziecie wyciągać do kawy i ciasta, gdy przyjdą goście i narażać go na palcowanie i plamy po jedzeniu 🙂 W swojej ofercie daję możliwość wydrukowania wybranych ujęć zamiast zaprojektowania albumu, jednak odbitki przekazuję w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność pudełku.

album ślubny czy warto

Przechowywanie plików

Kolejnym plusem posiadania zdjęć w albumie jest fakt, iż jeśli dbacie o album to ze zdjęciami nic się nie stanie. Raczej rzadko zdarza się, by album był narażony na szkodliwe czynniki takie jak woda czy nadmierne nasłonecznienie lub ciepło. Czy ktoś trzyma swój album ślubny w kuchni, łazience lub na oknie blisko grzejnika? 🙂 Oby nie!

Co jednak z plikami cyfrowymi? Ile razy straciliście zdjęcia, które mieliście na swoim komputerze? Chyba każdemu z nas „udało się” chociaż raz w życiu utracić jakiś ważny dla nas plik. I nie mówię tu tylko o zdjęciach z wakacji sprzed 10 lat. W dobie cyfryzacji coś jest a zaraz tego nie ma, bo przypadkowo się usunęło, bo nie pamiętaliśmy… Co przypomniało mi właśnie, że mam odszukać na swoim dysku zewnętrznym plików dla Klaudii, która straciła zdjęcia z zeszłorocznej rodzinnej sesji przez „śmierć komputera”. Każdy z nas wie o tym, jak łatwo jest stracić takie pliki, ale czasami zapomnimy zrobić kopię zapasową, albo zgubimy nośnik ze zdjęciami… Zdarza się najlepszym. Na pocieszenie dodam, że albumu tak łatwo zgubić się nie da 🙂

album ślubny czy warto

Prezent dla rodziców

Część z nas jest sentymentalna dlatego woli mieć zdjęcia wydrukowane. W tej grupie znajdują się na pewno rodzice oraz dziadkowie. Przekazanie im albumu z Waszego ślubu w formie prezentu będzie dla nich miłą niespodzianką i jednoczesnym podziękowaniem za pomoc w organizacji wesela, wychowanie lub po prostu prezentem na święta.

W zeszłe Święta Bożego Narodzenia otrzymałam wiadomość od Marzeny, która wraz z mężem przygotowała dla rodziców albumy z ich ślubnego reportażu: „Jeszcze raz dziękujemy za przepiękne zdjęcia – wywołaliśmy część i przygotowaliśmy albumy w prezencie świątecznym, dzisiaj skończyliśmy wklejać i muszę przyznać, że wywołane wyglądają jeszcze lepiej!”. To chyba najlepsza rekomendacja, iż wydruki zdjęć są czymś więcej niż plikiem wyświetlonym na ekranie komputera czy telewizora. Często nawet nie wiemy jak to opisać, ale w wydruku jest jakaś magia i to właśnie sprawia, że wracając do zdjęć ślubnych łezka kręci nam się w oku ze wzruszenia. Jest to coś namacalnego i cennego.

Jeśli nie jesteście nadal pewni czy zdecydować się na pakiet obejmujący wyłącznie zdjęcia w formie cyfrowej czy jednak taki, który gwarantuje album to pamiętacie, że album można zaprojektować później. Może wcześniej zabrakło finansów a teraz możecie sobie pozwolić na taką pamiątkę? Nie wahajcie się. Na spotkaniu z Parami pokazuję im jeden z moich albumów poglądowych, aby mogli zobaczyć jak pięknie prezentują się zdjęcia, które znają z mojej strony czy social mediów na sztywnych kartach. Poniżej zobaczycie też przykładowe realizacje albumów jakie zaprojektowałam zgodnie z wizją moich Par. Ostateczny wygląd albumu jest zależny tylko i wyłącznie od Waszej kreatywności 🙂

album ślubny czy warto

album ślubny czy warto

album ślubny czy warto

album ślubny czy warto

album ślubny czy warto